Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości
Partner działu:

19.12.2012 13:00

PKP PLK

Ruszy modernizacja linii Warszawa-Sadowne

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie i modernizację linii kolejowej Warszawa – Sadowne. Inwestycja znacznie usprawni ruch pociągów w aglomeracji warszawskiej oraz skróci czas przejazdu do Białegostoku i granicy państwa w Trakiszkach.

Projekt zakłada przygotowanie projektu oraz modernizację odcinka linii Rembertów – Zielonka
– Tłuszcz (Sadowne) o długości ponad 65 km. Plan robót o wartości 1 298 759 327,35 PLN (netto) przewiduje wymianę, przebudowę lub budowę wszystkich elementów infrastruktury kolejowej, jak: torów, peronów, mostów wiaduktów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz zabezpieczeń związanych z ochroną środowiska. Wszystkie perony na przystankach i stacjach będą przystosowane do obsługi niepełnosprawnych czy np. pasażerów z cięższym bagażem. W planach jest również budowa skrzyżowań wielopoziomowych oraz likwidacja przejazdów w poziomie szyn. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły rozwijać prędkość do 160km/h.

Na odcinku Zielonka - Wołomin Słoneczna w ramach inwestycji powstanie dodatkowa para torów dla ruchu podmiejskiego. Takie rozwiązanie pozwoli na prowadzenie ruchu  pociągów dalekobieżnych i  aglomeracyjnych po oddzielnych torach – w efekcie umożliwi to na sprawniejsze zarządzanie intensywnym ruchem kolejowym. W ramach ułatwień dla pasażerów przewidziano:

  • budowę nowego przystanku Mokry Ług,
  • dostosowanie peronów dla osób niepełnosprawnych, podróżnych, z cięższym bagażem czy rodziców z dziećmi w wózkach,
  • budowę przejść podziemnych,
  • montaż megafonów i z oprogramowaniem umożliwiającym automatycznie przekazywanie komunikatów,
  • na przystankach Mokry Ług, Zielonka Bankowa, zainstalowane będą megafony, zegary i oznakowanie stałe,
  • na przystankach Kobyłka Osów, Kobyłka, Wołomin Słoneczna oraz na stacjach Zielonka, Wołomin zainstalowane będą wyświetlacze, megafony, zegary i oznakowanie stałe.

Trasa Warszawa Rembertów – Zielonka – Tłuszcz (Sadowne) to część linii kolejowej E75 która ma priorytetowe znaczenie dla ruchu kolejowego.  Jest to część transeuropejskiego korytarza wchodzącego w skład sieci TEN-T. W części kolejowej jest nazwany Rail Baltica - łączy Warszawę przez Kowno, Rygę, Tallin z Helsinkami. Linia jest jedynym połączeniem kolejowym Litwy, Łotwy, Estonii  z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej.

Wykonawcą prac będzie konsorcjum firm w składzie: TORPOL S.A. oraz „Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR” sp. z o.o. oraz „POLIMEX-MOSTOSTAL” S.A.

Komentarze
nieważne19.12.2012 20:43
Za 2 lata i tak się dowiemy, że projektu nie da się skończyć bez poważnych opóźnień zagrażających utracie finansowania a pomiędzy Wawą z Białymstokiem zwiększy ilość kursów Polskiego Busa. A nawet jak się to uda skończyć w czasie ok. 5 lat to się okaże, że czas jazdy jest taki sam jak przed modernizacją.
Andrzej Wojciechowski25.12.2012 21:48
Bzdura.Przy takim zarządzaniu jakie ma miejsce dzisiaj może być tylko gorzej.Już raz obiecywano i wyszły z tego nici.Poprawcie sytuację kolei na Śląsku.
pasazer04.01.2013 22:07
a ktos wie jak to bedzie robione? szlyszalem ze ma byc ruch jednotorowy zielonka - sadowne. To znaczy ze wszyscy ktorzy dojezdzaja pociagmai z tych miejscowosci maja juz szukac mieszkania w waie - teraz dojazd jest tragiczny a jak bedzie jeden to to niw eyobrazam sobie :(
Dodaj komentarz
Autor:

Wpisz kod z obrazka:

Treść komentarza:
Redakcja portalu kurierkolejowy.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników.

Newsletter
Wpisz swój e-mail, by regularnie otrzymywać newsy o wszystkim, co w branży kolejowej najważniejsze.