Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości

18.01.2013 16:58

ARR

Matusiewicz: Koleje Śląskie to „wielki sukces”

Fot. Wojciech Laskowski

Ustępujący ze stanowiska marszałka województwa śląskiego Adam Matusiewicz stwierdził w trakcie pożegnalnego spotkania z dziennikarzami, że opuszcza stanowisko z podniesioną głową. Przyznał też, że mimo późniejszych kłopotów powołanie Kolei Śląskich było nieodzowne i przełomowe. 

Adam Matusiewicz jednocześnie mocno skrytykował wcześniejszą działalność Przewozów Regionalnych.

- Gdybyśmy nie powołali spółki Koleje Śląskie, dzisiaj po torach jeździłby stary przewoźnik i patrząc na to, co robił, to zamiast 600 obecnych połączeń mielibyśmy 400, a może i 300 – stwierdził.

Marszałek pokusił się nawet o stwierdzenie, że horrendalna cena PR utopiłaby budżet samorządu województwa. Przyznał ponadto, że to właśnie m.in. z powodu wygórowanych roszczeń Przewozów Regionalnych ostatnie dwa lata były dla samorządu województwa niezwykle ciężkie.

Adam Matusiewicz stwierdził ponadto, że nigdy nie będzie się odżegnywał od odpowiedzialności za to, co się stało, ale faktem jest, że Koleje Śląskie dowożą pasażerów częściej i szybciej, a połączeń jest znacznie więcej.

Potwierdził, że w kontekście powstania Kolei Śląskich i swojej dymisji, czuje się jak autor rewolucji, która pożarła własne dzieci.

- Jednak ta rewolucja była zwycięska, a jeżeli pod koniec zwycięskiej rewolucji jej szef spadł z barykady i padł, to trudno – oznajmił. - Ale idea wygrała.

Podsumowując, Adam Matusiewicz wyraził wielkie ubolewanie w związku z kłopotami samorządowego przewoźnika, ale jednocześnie stwierdził, że ze wszystkimi problemami udało mu się uporać.

W poniedziałek zostanie powołany nowy marszałek województwa śląskiego. Wiadomo już, że zostanie nim Mirosław Sekuła. Sam Adam Matusiewicz, który będzie teraz pełnił funkcję wojewódzkiego radnego, ocenia tą kandydaturę jako najlepszą z możliwych.

- Wcześniej przez dwa lata był może trochę zbyt brawurowy i trochę zbyt odważny Matusiewicz, teraz będzie zrównoważony, spokojny, bardzo kompetentny Sekuła - przyznał Matusiewicz. 

Komentarze
zdzich18.01.2013 17:47
Widac ,że jeździ tylko służbowym autem. A poczucie humoru to go nie opuszcza.
Pytlok18.01.2013 19:27
Jak zwykle porazki są rozgłaszane jako sukces!
cjt18.01.2013 19:45
Podziwiam tego pana za brak moralnego kręgosłupa.
Plują mu w oczy a on mówi że deszcz pada.
aa18.01.2013 20:02
dajcie spokój, z historycznego punktu widzenia będzie on bohaterem i wizjonerem który miał po prostu dość BETONU
=x18.01.2013 21:36
Dokładnie tak i dobiegający skowyt sierot po Patologi Regionalnej tego niestety nie zmieni :)
Pszczyniok18.01.2013 22:55
W pociągach ...dwuwagonowych z super mocną lokomotywą elektryczną jest słabe ogrzewanie. Podróżnych w pociągu z Zywca do Katowic jest tak duzo , że potrafia pociąg ogrzać własnym ciepłem ! Kolejowe Perpetummobile ?
Damian18.01.2013 23:33
Ciekawe ile już kosztowały te dzierżawy taboru i usługi przewoźników autobusowych. Do tego należy jeszcze doliczyć utraconych pasażerów, którzy się wkurzyli i więcej do pociągu nie wsiądą. Bilans w porównaniu z PR będzie ujemny. Dopiero za rok uda się wyrównać szkody i przywrócić względną normalność.
xaxier19.01.2013 00:44
a jeszcze 6 lat temu były tylko PR i INtercity i było dobrze.połączenia były lepsze,ten sam bilet,tanio,czyste i proste zasady.a teraz żeby jechać w długą podróż to 5 spółek,nikt nic nie wie,zero informacji,cena zajebi...polepszyli...
Koper19.01.2013 12:21
Jakby "zajechano" powojenny kolejowy dorobek !
ja21.01.2013 08:50
Sukces? To ja chyba w innej rzeczywistości żyję....
Dodaj komentarz
Autor:

Wpisz kod z obrazka:

Treść komentarza:
Redakcja portalu kurierkolejowy.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników.

Newsletter
Wpisz swój e-mail, by regularnie otrzymywać newsy o wszystkim, co w branży kolejowej najważniejsze.