Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości
Twoja lokalizacja: Strona główna > Informacje > Biznes

01.02.2013 13:59

Zbigniew Piotr Kotarba

Prezes PNUIK odwołany

Fot. Zbigniew Piotr Kotarba

Józef Wójcik nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. 30 stycznia został odwołany z tej funkcji przez radę nadzorczą. Za pozostawieniem go na stanowisku głosował jedynie przedstawiciel załogi.

Jak udało się nieoficjalnie dowiedzieć portalowi kurierkolejowy.eu, Rada Nadzorcza Przedsiębiorstwa Napraw Urządzeń i Infrastruktury Kolejowej w Krakowie, na ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję o odwołaniu z funkcji prezesa spółki Józefa Wójcika.

Prezes Wójcik pełnił funkcję niemal pełną kadencję, tj. ostatnie 3 lata. Został odwołany na miesiąc przed jej upływem i przyjęciem sprawozdania z działalności firmy za lata 2010 – 2012.

Według nieoficjalnych informacji przesłanki do odwołania prezesa były już wcześniej, jednak czarę goryczy przelało niezrealizowanie w terminie ważnej dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. inwestycji, czyli remontu tzw. „protezy koniecpolskiej”. Dodać należy, że inwestycji o niespotykanym jak na polskie warunki zakresie robót (od przygotowania dokumentacji wykonawczej, przez roboty nawierzchniowe aż po wymianę sieci trakcyjnej na odcinku około 30 kilometrów linii kolejowej nr 61 kończąc).

Zdaniem pracowników spółki, decyzja właściciela jest niezrozumiała z uwagi na fakt, że firma pod rządami prezesa Wójcika kolejny raz znalazła się na prestiżowej, ogólnopolskiej liście „Diamentów Forbesa 2013”, lokując się na niej w gronie firm uzyskujących dochód roczny w przedziale od 50 do 250 mln złotych na miejscu 35. (awansowała z miejsca 78. w 2012. roku).

Do marca br., kiedy to właściciel spółki -  PKP PLK ogłosi konkurs na stanowisko prezesa PNUIK, zarząd będzie dwuosobowy. Pełniącym obowiązki szefa firmy będzie Ryszard Mamczura, dotychczasowy dyrektor handlowy. Na stanowisku pozostaje także Anna Bzukała, dyrektor ds. ekonomiczno–finansowych.

Komentarze
mirco02.02.2013 20:28
jak ktos dba o załogę ,to uszczupla i tak bajońskie pensje zarządowi i radzie nadzorczej.A oni mają to głębokim poważaniu,ze firma jest liczącym graczem na rynku
majek - były03.02.2013 16:35
PKL - ma swojego człeka, czy Wy ludzie tego nie czujecie
macro12.02.2013 21:20
Murzyn zrobił swoje i może odejść... To jest właśnie traktowanie ludzi, którzy chcą coś dobrego zrobić dla kolei. Człowiek ten wyciągnął firmę z upadłości, podniósł pensje ludziom, stworzył nowe miejsca pracy, zakupił: nowy sprzęt budowlany, tabor kolejowy i samochodowy, wyeliminował pijaństwo na budowach, sprawił że firma zaczęła być znaczącym graczem na krajowym rynku kolejowym. Komuś chyba zależy, żeby przestała istnieć. Jak tak dalej pójdzie to może od razu dajmy pod młotek polski przemysł i nie będzie zupełnie niczego polskiego.
rusek16.02.2013 19:35
Wykorzystując odpowiedni moment PLK, usunęła Wójcika rękami związków zawodowych. Jaka jest logika usuwania człowieka który wyciągnął firmę z długów i został nagrodzony przez Forbsa ? POLITYKA, ot co.
jalonko21.02.2013 16:23
Ten człowiek już dawno powinien był odejść, zwykli pracownicy pracują za bezcen jedynie ludzie z biur dostali większe pensje a tak na marginesie to ci co pracują w biurach i mają dobre plecy to zarabiają tysiaki na tym że nic nie robią !!! Biurowcy zasrani !!!!!!
kapitan hak23.02.2013 19:20
Jeszcze zatęsknimy za wójcikiem jak prezesem zostanie niejaki "kapitan hak" z sąsiedztwa. Podobno wazelina w Bieżanowie została już wykupiona
macro23.02.2013 21:51
Nie we wszystkim się z wójcikiem zgadzałem, ze potrafił opieprzyć człowieka lub jakąś inna reprymendę??? Że był szefem wymagającym?? Ludzie co wy myślicie?? Przecież taki powinien być każdy szef.
macro 23.02.2013 23:44
Ponadto czym jest solidarność?? Otóż odpowiem wam. Jednym wielkim trutniem. Powiedzmy sobie szczerze Jest to ugrupowanie które z "Chama robi Pana". Kim był Kogut?. Kim był Wałęsa? Kim był Hynek? Kim jest Kądzielawa? To są wszystko robotnicy, którzy powinni być na swoich stanowiskach a nie mieszać się do polityki. Powiedzmy sobie to wprost.
muł24.02.2013 09:00
Do "macro": Wielu związkowców posiada wyższe wykształcenie i mogłoby być tzw. biurwą a kto wie czy jeden z takich rzekomych chamów nie będzie prezesem pniuka. Nie wiem dlaczego uważasz że związkowcy to chamy? Ich obdarzono zaufaniem w obliczu prawa. Tak samo jak posłów i senatorów, prezydenta i samorządowców. Wolisz żeby zarządzali bezwzględni kapitaliści dla których liczy się jedynie zysk a ludzie stanowią tanią siłę roboczą czyli bydło które nie ma nic do gadania? Może taki skurwysyn obejmie zarząd to sam będziesz chciał przystąpić do Solidarności
macro24.02.2013 14:30
Do \"muł\" jeśli już to na pewno nie do waszej solidarności tylko do innego związku. Czy tylko Solidarność jest?
macro 25.02.2013 22:16
Trzeba być dobrej myśli. Jesteśmy firmą, która już ma pewne zaplecze finansowe i personalne. Nie jest tak źle jak w 2007 r. kiedy Wójcik przychodził. Teraz prezes ma większe pole manewru.
Stary Kolejorz 25.02.2013 23:10
Ten facet pozjadał wszystkie rozumy. Myślał, że złapał Pana Boga za nogi, pomiatał ludźmi jak śmieciami. Myślał sobie wielki Pan Wójcik, że jest nie wiadomo kim, aż tu nagle pewnego pięknego dzionka posypało się wszystko. Awansował młodych, którzy nie mają zupełnie pojęcia o robocie, zupełnie bez doświadczenia, faworyzował swoich (np zatrudnił jakiegoś dyrektora nawierzchni, który tylko kasę bierze za pierdzenie w stołek - jak go nie było to też się wszytko jakoś kręciło), olewał starszych pracowników, wychwalał się Forbsami, słupkami i wykresami a bałagan w firmie był taki, że szok. To się musiało tak skończyć Panie Wójcik. I niech Pan sobie zapamięta, że ludzie niezniszczalni nie istnieją.
"inne spojrzenie"26.02.2013 16:09
Dał szansę młodym , wyeliminował kradzieże paliwa , poprawił zarobki. Stworzył warunki pracy o niebo lepsze niż w firmach prywatnych zarządzanych przez nieudolnych niby prezesów - pozwalał uczciwie zarobić ludziom. Oby następny był tak dobry ... miejmy nadzieje.
Sympatyk26.02.2013 22:02
Do macro. Prawdopodobnie nie wiesz, że gdyby nie Solidarność i śp. Hynek, PNiUIK nie byłoby lub miałby siedzibę np.w Lublinie a wtedy ani Ty ani Pan Prezes nie pracowalibyście w tej firmie.Więc nie obrażaj ludzi , którzy zrobili zapewne coś więcej niż TY. A co do Pana Prezesa to czy gdyby był właścicielem firmy to prowadziłby taką samą politykę?Łatwiej jest rządzić nie swoimi pieniędzmi, dawać wysokie pensje ludziom bez doświadczenia, zaciągać kredyty itd., a starych traktować jak niewolników z nędznymi pensjami po 1200 zł. i wypominać im ,że mają dodatek za wysługę lat. Być może dał im zarobić ale pracą po 12 i więcej godzin w święta i wolne dni. Jedyne kogo dobrze wynagradzał to ludzi przyjętych za swojej kadencji. Łamał KP o równym traktowaniu pracowników na tych samych stanowiskach i kwalifikacjach, wprowadził chaos w dokumentacji. Miejmy nadzieję, że to się teraz skończy.
odpowiedz do Sympatyk27.02.2013 08:25
Marzy Ci się nierobie siedzenie za 5000zł netto w pracy po 8 godzin a masz wykształcenie maksymalnie zawodowe - gdzieś ty się urodził NIEROBIE.
obiektywny27.02.2013 10:42
Bardzo dobrze że prezes W. został odwołany. Kto daje po 8.9 tys zł samochód służbowy, laptop, tel. kom. absolwentom uczelni, ludziom którzy są laikami, bez żadnej wiedzy, ZEROWEJ!!! nawet nie wiedzieli co to podbijarka, zgarniarka itp. A ludzie którzy pracują po 10, 15 20 i więcej lat pracy po 1500zł
tttt28.02.2013 06:22
Gosc ktory siedzi za biurkiem ma 8 tys i auto sl. wyzywa pd nierobow pana ktory na ciebie pracuje...wy jestescie nieroby!!!!sracie po gaciach bo sie poprostu boicie bo przyjdzie ktos normalny i zrobi z wami porzadek. bo nienormalne jest zeby pracownicy fizyczni dostawali po 2000 jak pracuja po 12 h i kazdy weekend a wy dostajecie 8 tys za 8h "pracy" NIEROBY Z BIURA KONIEC TEGO DOBREGO
do tttt i obiektywny28.02.2013 07:09
Wy STARZE KOLEJARZE do niczego się nie nadajecie. Tylko pić i siedzieć na wagonach od 15:00 i dalej pic. Sami się bójcie NIEROBY I PIJAKI. Weźmiecie się do roboty albo nowy sensowny prezes was wypieprzy i szukajcie NIEROBY roboty w prywatnych firmach. A tam wam pokarzą dopiero \"RAJ\". Krzyżyk na drogę NIEROBY i PIJAKI !!!
KIKUŚ28.02.2013 11:51
Wybrali już nowego prezesa? Kogo?
dega02.03.2013 21:25
tak sobie czytam,te komentarze,i mysle sobie tak,,wielu z was nie ma pojecia o pracy w firmie,,gdybyscie trafili do pracy nie w spółce,,ale u prywatnego własciciela,to chyba wielu z was,po miesiacu wyladowałyby w Urzedzie Pracy,,poszukując nowej pracy.
Obrazanie ludzi,ze ktos tam dawał dupy komus tam,nie widząc ,nie wiedząc,to obrazanie.
Zastanawiam się,ilu z was tu piszących,gdyby było na miejscu Pana Wójcika,pisałoby takie bzdety,gdyby przyszło im odpowiadac za istnienie,badz nie istnienie firmy?,Czy wszystkim piszacym tutaj przyszło do głowy,że nowy prezez moze zrobić czystke w firmie i nawet ci piszący pierdoły pójda za niedługo do Urzedu starac sie o nową prace?? a moze trafia na gorszą,? z gorszym jeszcze prezesem??Nie mam zadnego związku z tą firmą,,ale,,gdyby moi pracownicy robili mi takie numery jak teraz piszecie o Prezesie Wojciku,zapewniam,,duzo z piszących juz byloby w urzedzie pracy,,pól roku bezrobocie,,a potem?? nie wiadomo,czy ktos z Was załapał by sia na jakąs prace,,
Zycze dalej powodzenia w Obrazaniu Pracodawców,,
Motylanoga06.03.2013 20:14
Nowy prezes już działa........ Pewnie zacznie ściągać swoich przydupasów z PLK-i na kluczowe stanowiska w administracji no i oczywiście swojego osobistego kierowcę, może nawet małżonkę ściągnie. Pewnie zaczną remontować biuro prezesa i wymienią meble na nowe
Janko Walski07.03.2013 17:32
Nie karmić troli !
nemo07.03.2013 19:57
A teraz co, panie prezesie? Zasilisz pan, liczne grono pariasów społecznych . Twoja emeryturka / daj Panie Boże taką nam wszystkim / , będzie się jednak miała nijak do twoich dyrektorsko-prezesowskich apanaży. A na dodatek nie do końca bedziesz mógł prosto w oczy spojrzeć sobie w lustro wspominając, niektóre fragmenty swojego życia zawodowego i ludzi, których skrzywdziłeś.
Janko Walski09.03.2013 15:23
Pisałem już raz ale ponieważ piszą tu inteligentni inaczej więc napiszę jak do prostych ludzi.Skończcie z pisaniem tych bzdur jak kogoś ogarnie jeszcze ochota to niech poczeka az mu przejdzie !Poziom tych postów to dno i metr mułu. Chwalicie się wykształceniem, niestety słownictwo i ortografia temu przeczy jesteście mali i mściwi.Zamiast wylewać pomyje zastanówcie się nad sobą. Takimi postami wystawiacie sobie jak najgorsze świadectwo. Proszę zastanówcie się po co i dla kogo to piszecie.
Gary26.03.2013 00:36
O dużo tu jeszcze trzeba zrobić w tej firmie po pierwsze pozwalniać wszystkich pociotków Pana Wójcika z ich wielkimi podstawami. Posprzedawać te limuzyny za które płacimy niezły haracz. Zero premii i ich zwroty za złą pracę bo płacimy za fuszerkę oddanych odcinków. Długoletni pracownicy mają postawy o 1000zł niższe od nowych narybków. Co najmniej je wyrównać wszystkim. Naczelnicy na pensyjkę góra 500 zł więcej od pracowników jak dawniej.Poza tym niektórzy przyszli i w ogóle się do tego nie nadają.Najlepiej wszystkich nowych zweryfikować, bo większość jest tu przez pomyłkę Pana Wójcika.cdn.
CCC30.03.2013 18:19
Pan Wójcik, przeinwestował firmę. Dziś dopiero wychodzi na światło dzienne jego pseudo dokonanie. Zatrudniał ludzi nie mających pojęcia o niczym mowa o jakichś asystentach kierowników budów, jakichś inżynierach. Ludzie Ci nie mają najmniejszego pojęcia o organizacji robót i o kolei. Biorą grubą kasę, na którą pracownicy zwykli muszą zapierdzielać cały miesiąc nie widząc domu i rodziny. Ludzie kochani powiedzcie w jakiej to firmie młody szczaw po studiach zarządza wielomilionowymi projektami budowlanymi?? W większości firm to po studiach zaczyna może od pomocnika mistrza i jak się sprawdzi to zrobi uprawnienia budowlane po 10 latach i wtedy dopiero można pomyśleć o czymś poważnym. To samo jest w biurze. Jacyś gówniarze są naczelnikami. Jakiś koleś Fiba kasę bierze za figurowanie i nie zna się na robotach kolejowych, bo i tak Ćwikła odwala za niego robotę. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że teraz dni tych wszystkich pociotków Wójcika są policzone. Trwa sprawdzanie umiejętności i weryfikowanie ich. Większość z nich poleci.

Zatrudnianie ludzi niedoświadczonych to jedno, ale w jakiej firmie, która zatrudnia może 500 osób, jest 150 samochodów? Nie było miesiąca, żeby jakieś koparki, spychacze czy inny złom nie był kupowany nagminnie. Po co te rzeczy kupował? Firma na dzień dzisiejszy jest około kilkadziesiąt milionów do tyłu bo jest przeinwestowana właśnie przez Wójcika. Ile teraz dobrych lat trzeba będzie pracować bez żadnego zysku, aby wyjść na prosta? Dobrze, że go zdjęli. Już coraz gorzej się działo za jego panoszenia się. Ciekawe jakby koleś miał swoja własną prywatną firmę to czy by tak brał kredyty na prawo i lewo, dawałby kasę młodym, samochody i laptopy. Najłatwiej jest rządzić się państwowymi PLKowskimi pieniędzmi a nie swoimi.
win03.04.2013 13:31
Rozżaleni, sfrustrowani, zazdrośni i mściwi pracownicy głownie eks-pracownicy, którzy świetnie wiedzą, jak należy zarządzać firmą i co należy do obowiązków prezesa.
Dlaczego jeszcze nie pełnicie tej funkcji? Z taką wiedzą i umiejętnościami...?
Żal mi was ludzie!
XXXXXXXX14.04.2013 16:22
\"Jacyś gówniarze są naczelnikami. Jakiś koleś Fiba kasę bierze za figurowanie i nie zna się na robotach kolejowych, bo i tak Ćwikła odwala za niego robotę\" nie no zajebisty tekst! :) Świętą prawdę ktoś napisał! Brawo !!!!!
Realista15.04.2013 23:02
Do tych, którzy tak zaciekle bronią Pana Wójcika. Niech sobie zdadzą sprawę w końcu, że gdyby taki był cudowny to pozwolili by mu dotrwać do końca kadencji, a nie wywalili na kilka tygodni przed jej końcem. Widocznie coś musiało być poważnego na rzeczy. Trzeba trochę myśleć. Mało kto wie, że przed 2007 w Cargo tak samo potraktowano go. Historia lubi się powtarzać. Dalszy komentarz zbędny.
hmmm16.04.2013 10:35
Do Realista. Nie masz pojęcia o czym piszesz.W ten sposób pozbywa się ludzi niewygodnych. Typowe zagranie polityczne.Komuś się narazisz to wylatujesz, a jak się rządzi twardą ręką, bez kompromisów i myśli się raczej o dobru firmy, a nie koleżków z PKP, to ma się zaciekłych wrogów gwarantowanych. Również każda zmiana władzy na sczzeblach rządowych powoduje zmiany na wyższych stanowiskach w firmach państwowych. Chyba każdy zdaje sobie z tego sprawę?! Więc nie oskarżajcie kogoś bezpodstawnie tylko dlatego, że wam się coś wydaje.Z resztą na każdego z was można coś wywlec. Może zaczniemy na forum to wyciągać? Posługując się konkretnymi nazwiskami?Zanim zaczniecie, to przyjrzyjcie się UWAŻNIE sobie...
żukgn0j00wy 19.04.2013 10:11
typowe dla polaków.... tfuu robaków wzajemne topienie w łajnie, autodestrukcja, zniszczenie i pożoga, kretyni.
Kocio19.04.2013 12:14
Do hmmm.Nie strasz, nie strasz bo się z.....z ! To ty a nie Realista nie masz pojęcia o czym piszesz. Pan prezes zanim wyleciał przed 2007 z Cargo, sam uniżenie pomagał ówczesnej władzy pozbywać się niewygodnych kolegów, którzy byli fachowcami i którzy dobro PKP mieli bardziej na uwadze niż kolesiowskie interesiki.Ześwinił się, a potem na zasadzie Murzyn zrobił swoje- Murzyn może odejść, po prostu kopnięto go w dupę.
Nemo19.04.2013 12:35
Co się tak wszyscy ekscytujecie. Pan Prezes nabył uprawnienia do zasłużonej emeryturki kolejowej i będzie teraz odpoczywał.Taka kolej rzeczy.Trzeba zrobić miejsce, młodym , mającym prawdziwe a nie związkowe wykształcenie ludziom.
hmmm21.04.2013 21:34
Do Kocio:Ja straszę? Widać "bystrzaku", że nie zrozumiałeś przekazu. No ale czego innego można było się spodziewać? Każdy ocenia według swojej miary. Wyjaśnię Ci wobec tego:TO była propozycja dla Tobie podobnych, bo sądząc z komentarzy gustujecie w takich "zabawach".
Ps. Jak będziesz oczerniał kolejną osobę, to zapoznaj się lepiej z jego życiorysem zawodowym, bo masz spore braki. Powodzenia!
bbbbbbbbbbb25.04.2013 06:36
A to się teraz pozmienia jak Karkulator zacznie wdrażać swoje pomysły. Ciekaw jestem ilu sprowadzi nowych zaufanych pracowników z Zakładu maszyn torowych. Marzec też go sobie sprowadził. Konkurs to tylko formalność. Nastała nowa klika.
c30.04.2013 12:08
do blablabla. W pełni się z Tobą zgadzam. Dokładnie takie samo wrażenie odnoszę czytając obrońców. Powiem więcej odnoszę nieodparte wrażenie, że najbardziej zażartym obrońca obrońca samego siebie jest pan prezes. A w ogóle, to czasu szkoda i słów szkoda.
91ml długu22.05.2013 18:53
Jak wysokie jest zadłużenie 80ml zł czy jeszcze jest szansa dla tej firmy czy lepiej się pakować
Vydo06.06.2013 14:59
Czy to pajac czy może dług, ze względu na co jest ten huk? A może stary to nie to, bo ścierwa robią co chcą.
Troll11.06.2013 23:46
www PNIUIKI pun pl - zapraszam na forum