Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości
Twoja lokalizacja: Strona główna > Informacje > Inny

01.03.2011 15:31

Co to znaczy „ująć pasażera”?

fot. arch. KOW

PKP Intercity zwróci się do Ministerstwa Infrastruktury o interpretację określenia „ujęcie pasażera”. Najwięksi przewoźnicy nie zamierzają zmieniać procedur.

Wchodząca dziś w życie ustawa o zbiorowym transporcie publicznym nowelizuje prawo przewozowe w zakresie konsekwencji jazdy na gapę. Od 1 marca osoba, która podróżuje bez ważnego biletu, odmawia przedstawienia konduktorowi dowodu tożsamości i próbuje uciec z miejsca kontroli popełnia przestępstwo. <br />Konsekwencje ucieczki będą teraz dla gapowiczów dużo dotkliwsze – poza karą za jazdę bez biletu policja może ukarać gapowicza – uciekiniera mandatem wysokości 500 zł, a sąd grzywną do 5 tys. zł. Przepisy wprowadzają też możliwość ujęcia gapowicza, jeśli ten odmówi wykonania poleceń kontrolera i będzie chciał uciec. O nowych uprawnieniach kontrolerów biletów jako pierwszy przewoźnik kolejowy poinformowała na stronie internetowej spółka PKP SKM w Trójmieście. Firma podchodzi z nadzieją do nowych uprawnień kontrolerów, bo gapowicze są plagą w SKM (<link komentarze/pelna-tresc/bez-litosci-dla-gapowiczow/><strong>czytaj komentarz na ten temat</strong></link>) Jeśli uznać Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, za przedstawiciela sektora kolejowego, to ZTM jest drugą firmą, która na swoich stronach informuje (i to obszernie) o nowych uprawnieniach kontrolerów i karach za jazdę na gapę. Można się dowiedzieć, że kontrolerzy będą blokować swoim ciałem drzwi pojazdów, a w razie agresji pasażera będą potrafili odpowiednio zareagować, gdyż ukończyli specjalistyczne kursy samoobrony. A jak do wejścia w życie nowej ustawy przygotowali się dwaj najwięksi przewoźnicy kolejowi, czyli Przewozy Regionalne i PKP Intercity? Portal KOW zapytał, czy konduktorzy są kierowani na kursy samoobrony lub, czy dostają instrukcje dotyczące ujmowania podróżnych. Piotr Olszewski, rzecznik Przewozów Regionalnych, poinformował KOW, że spółka nie zamierza niczego zmieniać w dotychczasowej procedurze sprawdzania biletów. Na razie nie planuje też żadnych zmian PKP Intercity. Beata Czemerajda z biura prasowego spółki, tłumaczy, że w sprawie nowych przepisów firma będzie jeszcze występowała do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o doprecyzowanie/określenie zakresu pojęcia „ująć”. - Pamiętajmy, że musimy dbać o bezpieczeństwo naszych pracowników, również o to aby działali w granicach prawa – dodaje Czemerajda. Resort infrastruktury przygotowuje serię rozporządzeń do ustawy o zbiorowym transporcie publicznym. Prawdopodobnie ministerstwo będzie zmuszone przygotować też rozporządzenie, które doprecyzuje co oznacza „ujęcie” pasażera. Na razie nie wiadomo czy chodzi o trzymanie za ręce, a może krępowanie kończyn. Niedoprecyzowany przepis jest groźny zarówno dla gapowiczów jak i konduktorów, którzy poniosą konsekwencje, jeśli przekroczą prawne granice „ujęcia”.
Zobacz inne
Komentarze
Dodaj komentarz
Autor:

Wpisz kod z obrazka:

Treść komentarza:
Redakcja portalu kurierkolejowy.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników.

Newsletter
Wpisz swój e-mail, by regularnie otrzymywać newsy o wszystkim, co w branży kolejowej najważniejsze.