Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości

03.04.2012 13:44

Grzegorz Rybczyk

Nowe połączenie z Przemyśla do Krakowa

Fot. Kuba Batorowicz

Od 1 kwietnia zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Wśród „nowości” pojawił się pociąg TLK „Podkarpacie”, który połączy Przemyśl z Krakowem.

Uruchomienie połączenia było konieczne ze względu na zapewnienie ciągłości trasy Expressu „Małopolska”, który od 1 kwietnia kursuje tylko na trasie Trójmiasto – Kraków Płaszów. Powodem skrócenia kursu są prace modernizacyjne prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe na odcinku Kraków – Przemyśl. W związku z tym, aby nie stracić klientów, IC uruchomiło pociąg TLK „Podkarpacie”.

Poniżej przedstawiamy rozkład jazdy obu pociągów:

Na trasie Gdynia – Kraków,  Kraków  – Przemyśl

  • EX 5310 „Małopolska” - Gdynia Główna (8.37) -  Kraków Główny (przyjazd 18.34, 18.39 odjazd) - Kraków Płaszów (18.47
  • TLK 33105 „Podkarpacie” – Kraków Główny (18.50) - Kraków Płaszów (przyjazd 18.57, 18.58 odjazd) – Przemyśl Główny (23.18)

Na trasie: Przemyśl – Kraków,  Kraków – Gdynia

  • TLK 33106 „Podkarpacie” – Przemyśl Główny (6.20) – Kraków Płaszów (przyjazd 10.50, odjazd 10.52) – Kraków Główny (11.00)
  • EX 3510 „Małopolska” – Kraków Płaszów (11.07) – Kraków Główny (przyjazd 11.15, 11.20 odjazd) – Gdynia Główna (21.21).

Rozkład jazdy „Podkarpacia” został przygotowany w taki sposób, aby pasażerowie udający się „do” lub „z” Przemyśla mogli bez problemu się przesiąść. Cena biletu w pociągu TLK na trasie Kraków Płaszów – Przemyśl i Przemyśl – Kraków Płaszów wynosi 40 zł (w 2. klasie). Dodatkowo, mimo zmian w dalszym ciągu pasażerowie będą mogli korzystać z biletu rewelacyjnego na odcinku Warszawa – Gdynia.

Jak informuje biuro prasowe PKP Intercity obecny rozkład jazdy obu pociągów będzie obowiązywał do końca maja. Nie wiadomo natomiast co będzie po 1 czerwca.

Komentarze
Ramzes03.04.2012 20:20
Likwidację Ex "Małopolska" na odcinku Kraków - Przemyśl - Kraków Intercity tłumaczyło prowadzonymi robotami modernizacyjnymi na odcinku Kraków - Rzeszów. Uruchamiając wzamian niego pociąg TLK z rozkładem jazdy bardzo zbliżonym do zlikwidowanego Ex-su (z Krakowa do Przemyśla nawet jedzie szybciej niż poprzednik), Przewoźnik zaprzeczył sam sobie. Czy nie można było poinformować że zdecydowały o tym względy ekonomiczne i techniczne a nie prowadzone roboty modernizacyjne przez PLK i związany z tym wirtualny brak przepustowości linii Kraków - Przemyśl. Umieszczona dodatkowo informacja, że Przewoźnik nie wie jak będzie wyglądał rozkład jazdy od 1 czerwca daje marny wizerunek o firmie.
Dodaj komentarz
Autor:

Wpisz kod z obrazka:

Treść komentarza:
Redakcja portalu kurierkolejowy.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników.

Newsletter
Wpisz swój e-mail, by regularnie otrzymywać newsy o wszystkim, co w branży kolejowej najważniejsze.