Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości

18.06.2012 10:10

Grzegorz Okoński

Rozwija się terminal ATC Rail w Poznaniu

Fot. Grzegorz Okoński

Drugi już miesiąc funkcjonuje terminal kontenerowy spółki ATC Rail, ulokowany przy ulicy Nowosolskiej. Od oficjalnego uruchomienia 24 kwietnia placówka rozwinęła się: firma zatrudniła tuzin pracowników i planuje zakupy sprzętu, w tym reachstackera.

Wielkopolski terminal ulokowany jest na skraju miasta, co sprawia, że nie powoduje w nim jakichkolwiek utrudnień komunikacyjnych; ma za to dobre połączenie z centrum i drogami wylotowymi z miasta, poprzez sąsiedztwo jednej z głównych ulic – Grunwaldzkiej. Rocznie ma obsługiwać 50 tys. ciężarówek.

Jak informuje Magdalena Kuczkowska z biura prasowego ATC Cargo i ATC Rail, poznański terminal obsługuje składy magazynowe takich armatorów jak MSC, Hapag Lloyd, APL, UASC i OOCL, a z terminali w Gdyni i w Gdańsku przyjmuje tygodniowo trzy transporty kontenerów.

Placówka prowadzi ponadto działalność usługową, naprawiając kontenery, czyszcząc je i myjąc. W najbliższym czasie na Nowosolską trafi kolejny reachstacker – wózek do przeładunku pełnych kontenerów. ATC Rail jest w trakcie finalizowania jego zakupu. Ponadto spółka chciałaby  powiększyć powierzchnię magazynową, uruchomić dwa kolejne połączenia kolejowe, powiększyć flotę samochodową, a wraz z rosnącymi potrzebami zwiększyć zatrudnienie na terminalu.

Przypomnijmy, że ATC Rail chce także działać w większej skali: w ciągu 2 – 3 lat deklaruje otwarcie kolejnych terminali: w Kobylnicy k. Poznania, w Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Sławkowie, Brzesku i w Warszawie. Dzięki już posiadanym obiektom prowadzi odbiór, sortowanie i wysyłkę na mniejsze już dystanse wprost do odbiorców towarów w kontenerach. Towary te wcześniej przyjeżdżają pociągami kontenerowymi z portów morskich, na miejscu w terminalach są obsługiwane pod kątem cła i przeładowywane na samochody.

Taki  transport intermodalny jest od klasycznego samochodowego szybszy, tańszy, bardziej niezależny od pogody i bardziej przyjazny środowisku.

ATC Rail w momencie otwarcia poznańskiego terminala deklarowało rozwożenie ładunków przywożonych w kontenerach pociągami za pomocą własnych, a nie wynajmowanych TIR-ów. Rozpoczynało działalność w Poznaniu mając 35 ciągników i 60 naczep kontenerowych.

Komentarze
Dodaj komentarz
Autor:

Wpisz kod z obrazka:

Treść komentarza:
Redakcja portalu kurierkolejowy.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników.

Newsletter
Wpisz swój e-mail, by regularnie otrzymywać newsy o wszystkim, co w branży kolejowej najważniejsze.