Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości

30.07.2012 12:47

Zbigniew Piotr Kotarba

Świętokrzyskie obawia się zmian w śląskim

Fot. Mariusz Brzeziński

Likwidacja Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych może sparaliżować połączenia kolejowe między Śląskiem a ościennymi województwami. Czy podróżni z Kielc mają się czego obawiać?

Decyzja władz samorządowych województwa śląskiego o rezygnacji od grudnia z usług spółki Przewozy Regionalne, wywołała zaniepokojenie wśród samorządowców ościennych województw. Przede wszystkim Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, bowiem z połączeń kolejowych realizowanych przez Przewozy Regionalne na trasie z Kielc do Katowic i Częstochowy korzysta miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy pasażerów.

Przesiadka do KŚ?

Z pisma rozesłanego przez biuro prasowe samorządu województwa śląskiego wynika, że po rezygnacji z usług Śląskiego Zakładu PR pociągi z Kielc w stronę Katowic będą mogły dojeżdżać do Sławkowa, a jadące do Częstochowy – do Koniecpola. Na wspomnianych stacjach podróżni będą zmuszeni dokonywać przesiadki do składów podstawionych przez Koleje Śląskie. Ale takie rozwiązanie przysporzyć dodatkowych problemów, w tym m.in. konieczność dokonywania zakupu dwóch odrębnych biletów.

Całym zamieszaniem zaniepokojone są władze samorządowe świętokrzyskiego. Jan Maćkowiak, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za infrastrukturę i przewozy kolejowe ma jednak nadzieję na osiągnięcie kompromisu w tym temacie.

- Rozmawiałem o sprawie z Adamem Matusiewiczem, marszałkiem województwa śląskiego i obaj jesteśmy zdania, że liczy się przede wszystkim dobro pasażerów. Dlatego też jestem pełen optymizmu, że ten problem uda się pozytywnie załatwić – powiedział.

Ze strony Kielc padła propozycja, by to Świętokrzyski Zakład Przewozów Regionalnych realizował połączenia do Katowic i Częstochowy, a samorząd Śląska płacił jedynie za przejazdy na jego terenie. Inne rozwiązanie mogłoby ograniczyć działanie i spowodować problemy Świętokrzyskiego Zakładu PR (do redukcji zatrudnienia włącznie).

Na zmianę KŚ i PR

Inaczej jednak na całą sprawę patrzą z perspektywy Katowic. Tam powstał pomysł, by część przewozów międzywojewódzkich realizowana była naprzemiennie przez Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne. To ich zdaniem najkorzystniejszy wariant z punkty widzenia podróżnych, gdyż zapewniłby płynny przejazd do celu podróży, bez konieczności przesiadania się.

Przełomowym w całej sprawie będzie najbliższy tydzień, bowiem w Katowicach odbędzie się spotkanie, na którym uszczegółowione zostaną zasady współpracy między samorządami. Jeśli kompromis uda się uzyskać, to pasażerowie poznają projekt nowego rozkładu jazdy do końca sierpnia.

Komentarze
Adaś :)30.07.2012 12:55
No ale taka wpadka z Waszej strony? (cyt. "PKP Przewozy Regionalne")? Ja rozumiem, że takie błędy robią brukowce typu fakt czy SE, ale Wy? Kolejowy dziennik? Litości!
PiotrW30.07.2012 13:27
No aż trudno uwierzyć - decyzyjni też potrafią myśleć i chcą działać prospołecznie. Niewiarygodne - aż usiadłem z wrażenia. :-)

No to czekamy na efekty tych dyskusji. Oby pozytywne z punktu widzenia pasażerów.
dawny30.07.2012 14:50
A kto sie nie boi pana Marszałka?
Zugfan30.07.2012 17:05
Opole-Gliwice,Opole-Lubliniec Częstochowa-Kielce Kędzierzyn-Racibórz,Czechowice-Oświęcim-Trzebinia, Żywiec-Sucha(w przyszłości), Bielsko-Wadowice-KalwariaPowinny realizować PR ościennych województw. Będzie to miało większy sens niż przesiadki, choćby z racji krótkich odcinków torów w województwie Śląskim (Czechowice-Trzebinia,B.Biała-Kalwaria, Żywiec-Sucha, Opole-Gliwice) i zachowa ciągłości połączeń między większymi miastami (Wrocek-Opole-Gliwice, Wrocek-Kędzierzyn-Racibórz, Częstochowa-Kielce) a co za tym idzie większy komfort pasażerów
tomasz30.07.2012 17:56
Koleje Śląskie szukają frajera, który będzie jeźdzć po dwóch województwach , wożąc jednocześnie pasażerów po woj śląskim . W KŚ brakuje taboru więc trzeba tak ułożyć rozkłąd , aby Świętokrzyski Zakład PR wspomagał Koleje Śląskie . Bo przecież nie przyznadzą sie ,że maja na Śląsku braki taborowe, bo to sprawa prestiżu Marszałka Województwa i samych kolei Śląskich
Zugfan30.07.2012 19:49
Tomasz tu nie chodzi o szukanie frajera. Problemy z taborem KŚ to jedno, ale właśnie przy powstawaniu tego rodzaju przewoźników problemem są granice administracyjne-płacimy tylko do granicy administracyjnej, a dalej czarna dziura!!Przesiadki na jakiś zadupiach itp., a to nie nic wspólnego z dobrem pasażerów.
mirco30.07.2012 21:55
może być ruch naprzemienny.A wtedy sa dwie mozliwości.Pierwsza to koszty i zyski fifty fifty (mało realne) albo bilety tak jak jak w PKSie na konkretny kurs i każdy sobie ustala taryfę( a tu pewnie będzie wojna w których godzinach czyj kurs)jestem ciekaw jak Śląskie wyjdzie z tego bajzlu.
g0sc12331.07.2012 00:19
@mirco: Ruch naprzemienny odpada, jest pewna różnica w cenacg biletów...
Piotr - krk31.07.2012 09:15
@g0sc123: A jak jest w relacji Siedlce-Czeremcha (KMy i Podlaski ZPR)?
Tak dla Kolei31.07.2012 10:53
Marszałek świętokrzyski myśli racjonalnie, ale... do tanga trzeba dwojga. No, zobaczymy...
g0sc12303.08.2012 19:28
@Piotr - krk: Fakt, KM kosztuje wiecej (?) niż PR.
wred27.09.2012 12:44
do końca sierpnia?? chyba do końca października - KS już obiecał że ujawni swój od początku września gotowy rozkład jazdy właśnie pod koniec pażdziernika - jak jest gotowy to własnie widać - nagle okazuje się że nie wiedzą jakie mają obiegi bo raz potrzebują 10 lokomotyw a za moment 15 i to od tego samego wynajmującego i jeszcze dochodzi do tego że spotkanie na temat rozkładu jazdy będzie za tydzień - myślę wiec że rzecznik Kolei Ślaskich okłamał dziennikarzy podajć informację o tym że KŚ mają rozkład jazdy gotowy - dawno już nikt nawet z PKP nie był tak bezczelny i nie próbował manipulować opinią publiczną w sprawie rozkładu jazdy.